Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı açıkladı; İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas liderleri Sinvar ve Haniye hakkında tutuklama emri isteniyor

T24 Dış Haberler

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, mahkemeden, 7 Ekim’de İsrail’e yapılan saldırılar ve ardından Gazze’de yaşanan savaş nedeniyle Hamas lideri Yahya Sinvar ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri çıkarmasını istediğini söyledi.

Khan ayrıca İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, El Kassam Tugayları liderlerinden Muhammed Diab İbrahim el Masri ve Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye hakkında da tutuklama emri istediğini söyledi. 

UCM daha önce Ukrayna işgali nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarmıştı. 

UCM yargıçlarından oluşan bir heyet, Khan’ın tutuklama emri için yaptığı başvuruyu değerlendirecek. Başsavcı; Sinvar, Haniye ve el Masri’ye yönelik suçlamaların “imha, cinayet, rehin alma, tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı” içerdiğini söyledi.

CNN’den Christiane Amanpour’a konuşan Khan, “7 Ekim’de insanlar yatak odalarından, evlerinden, İsrail’deki farklı kibbutzimlerden koparıldıklarında dünya şok oldu” dedi. 

Khan ayrıca Netanyahu ve Gallant’a yöneltilen suçlamalar arasında “imhaya neden olmak, insani yardım malzemelerinin engellenmesi de dahil olmak üzere bir savaş yöntemi olarak açlığa neden olmak, çatışmalarda kasıtlı olarak sivilleri hedef almak” olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen ay UCM’nin tutuklama emri çıkaracağına dair haberler ilk çıktığında kararın “tarihi boyutlarda bir rezalet olacağını” ve İsrail’in “tüm hukuk ihlallerini titizlikle soruşturan bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğunu” söylemişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir